Top správa

04.03.2015

Jesenícky zimný triatlon bol pre Slovákov posledným kolom Slovenského pohára v zimnom triatlone. 

Kategória: Hlavná
Publikované: martin

Hlavný partneri

www.garmin.sk
FINIS
BLIZ
www.kompava.sk
OMAX

Partneri

zoznam znaciek OMAX Plavecké okuliare OMAX rajec kros

Rozhovory

14.06.2013

Czechman triatlon pohľadom jeho víťaza Karola Džalaja

Karol Džalaj obhájil víťazstvo na Czechman triatlone, pričom ho potešil aj cenný skalp Petra Vabrouška. Prinášame Vám krátky rozhovor s Karolom nielen o tomto preteku.

 

Na Czechmanovi, jednom z najprestížnejších pretekoch na dlhých tratiach v Česku aj Slovensku si obhájil prvenstvo. Ktoré víťazstvo bolo ťažšie a ktoré si viacej ceníš?

Tohto roku  to bolo  ťažšie v tom, že mi na ceste k 1. miestu mimo iných stal aj Petr Vabroušek. Posledné víťazstvo je pre mňa cennejšie. Najmä keď som pozeral fotku z vyhlasovania kde som na nej s Petrom Vabrouškom a Honzou Wainerom spomenul som si na svoj prvý polovičný ironman v Přimde 2005. Títo dvaja pani sa tam naháňali  o titul Majstra ČR a popri tom mi nadelili jeden 5 km bežecký okruh plus niečo. Vtedy to bolo niečo nepredstaviteľné, žeby som im bol rovnocenný súper.

 

Tento rok sa pretekalo v mimoriadne nepriaznivom a chladnom počasí. Vyhovujú ti ako výsadkárovi takéto podmienky? Ako si na trati bojoval so zimou?

Či v práci, alebo v tréningu nesnažím sa veľmi špekulovať nad počasím, ale skôr sa mu prispôsobiť. Keď to trocha zjednoduším, tak neexistuje zle počasie iba zle oblečenie.  Na Czechmanovi bolo 10° C a dážď. Horšie podmienky ako som predpokladal a preto najmä na cyklistke som odtrpel svoje a posledné kilometre som bol premrznutý a mal problém dostať sa nad 140 tepov.

 

Kde bol podľa teba zlomový bod preteku? Kedy si začal veriť v obhajobu víťazstva?

Kľúčový moment bol asi 25 kilometer cyklistiky. Podarilo sa mi prekonať kŕče, ktoré som mal po plávaní, pravdepodobne zapríčinené chladom. Hneď na to som sa odpútal od Vabrouška, priniesol si do depa 3 minúty k dobru a na behu to už „iba“ udržal. Na 14 km bežeckej časti, keď sme sa míňali s Petrom som zistil, že môj odstup  od neho je stále skoro rovnaký. A to už som si veril, že ak udržím tempo tak to musí vyjsť.

 

Je známe že máš ambície štartovať na Havaji v profi kategórii. Aké dôležité preteky ťa čakajú najbližšie?

Najbližší kvalifikačný pretek ma čaká 7. júla vo Frankfurte.

 

Si najlepším cyklistom na dlhých tratiach v Čechách aj na Slovensku, napíš svoj obľúbený cyklisticky tréning, ktorý tvoju výkonnosť najviac posúva dopredu.

Ťažko určiť, čo posúva moju cyklistickú výkonnosť najviac. No mám v obľube silové tréningy v kopci  s nízkou kadenciou.

 

Aký je tvoj obľúbený pretek. Na Slovensku? Vo svete? A prečo?

Na Slovensku je to určite SLOVAKMAN s partiou okolo Vlada Barona a Paľa Peciara. Pretek od úvodnej rozpravy až po záverečné vyhodnotenie je jedinečný. Vo svete mi imponuje exotika. Páčilo sa mi na Ironmane v Malajzii, ale aj v Južnej Afrike.

 

Lákajú ťa aj extrémne ironmany typu Norseman, Embrunman?

Nie nejako výnimočne, ale viem s predstaviť, že by som nejaký skúsil. Napríklad Norsemana.

Kategória: Rozhovory, Hlavná
Publikované: tomas
Web Analytics